Мова як визначальний чинник ідентичності української нації
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog0(292).2018.024%20-%2032Анотація
У статті висвітлено роль мови як джерела духовного життя народу, визначального чинника і головної ознаки ідентичності української нації. Проаналізовано причини й наслідки двомовності в Україні. З’ясовано, що двомовність на державному рівні є руйнівним процесом для країни. Доведено, що єдине консолідоване суспільство може витворюватися лише на ґрунті спільної духовності й мови, позаяк саме вона є тим визначальним чинником, який характеризує самототожність нації. Визначено, що мова забезпечує кореляцію взаємостосунків у міжсуспільному та міждержавному просторі. Установлено, що Україна має цілеспрямовано й послідовно проводити в життя вже обрану нею мовну політику з її пріоритетним напрямом – виконанням 10-ї статті Конституції, адже нація тільки тоді може бути повністю функціональною, якщо мова виконує всі належні їй функції. Підтверджено, що мовна політика визначає курс держави на зовнішньополітичній арені, формує концепт самоусвідомлення народу себе як нації. Окреслено перспективи розвитку та функціонування української мови в Україні.
Посилання
Azarova, L. (2003) Mova yak henetychnyi kod natsii [Language as a genetic code of nation ], «Zapysky z ukrainskoho movoznavstva. Ukrainska mentalnist. Dialoh svityl», Vyp. 12, s. 154 – 161.
Azarova, L. (2008) Mova yak fenomen natsii, «Linhvistychni doslidzhennia»[Language as a phenomenon of the nation] , Vyp. 24, s. 43 – 49.
Azarova, L. (2015) Dvomovnist: prychyny y naslidky, «Ridnyi krai»[ Bilingualism: Causes and Consequences], № 2 (33), s. 71–74.
Hoshovska V. (2013) Movna polityka v Ukraini [Language policy in Ukraine], NADU, Kyiv.
Humboldt V. (1984) O razlychyy stroenyia chelovecheskykh yazуkov y eho vlyianyy na dukhovnoe razvytye chelovecheskoho roda [On the difference in the structure of human languages and its influence on the spiritual development of the human race ] V. Humboldt, Yzbrannуe trudу po yazуkoznanyiu, Prohress, Moskva.
Ladonia I. (2001) Ukrainska mova [Ukrainian], Kyiv, S.36.
Otreshko V. (2014) Movna polityka v Ukraini: vytoky, evoliutsiia, suchasnyi stan [Language policy in Ukraine: origins, evolution, modern state], «Visnyk Instytutu rozvytku dytynu», Vyp. 32, s. 22 – 30.
Tkachenko O. (2004) Ukrainska mova i movne zhyttia svitu [Ukrainian language and linguistic life of the world], Spalakh, Kyiv, 271
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).