Українські та німецькі прізвища, мотивовані назвами професій
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog0(276).2017.06%20-%2012Анотація
У статті аналізуються сучасні українські та німецькі прізвища, мотивовані назвами професій, занять чи посад. Актуальність дослідження полягає у визначенні лексичних і семантичних особливостей українських та німецьких прізвищ, мотивованих назвами посад, а також у виявленні їхніх спільних та відмінних рис. Визначено основні групи назв професій чи занять в обох мовах, а також найчастотніші прізвища та їх поширення в межах країни. Багато українських та німецьких прізвищ походять від назв професій, які застаріли або зникли. Знайдено багато німецьких прізвищ, етимонами яких послужили діалектні назви професій. Українські прізвища демонструють більше назв професій, пов’язаних з типовими для українців скотарством, землеробством, сплавлянням та заготовленням лісу, обробкою металу. Значна частина німецьких прізвищ, етимонами яких послужили назви професій, пов’язана з військовою справою та виготовленням зброї; пивоварінням, торгівлею. Українські та німецькі прізвища, мотивовані назвами професій, мають найбільшу кількість носіїв і утворюють важливу групу в системі власних особових назв.
Посилання
Kersta R. Y. Ukrainska antroponimiia XVI st. Cholovichi imenuvannia / R. Y. Kersta. — K., 1984 — 152 s.
Populiarni prizvyshcha ta imena Ukrainy: [Elektronnyi resurs]. URL: https://sites.google.com/site/uaname/popularnist-prizvis/misca-1---10000 (Data zvernennia: 04.11.2017).
Khudash M. L. Iz sposterezhen nad ukrainskymy kozatskymy osobovymy nazvamy-kompozytamy seredyny XVII st. / M. L. Khudash // Onomastyka / vidp. red. K.
K. Tsiluiko. — K. : Nauk. dumka, 1966. — S. 136-145.
Khudash M. L. Skladni ukrainski osobovi nazvy seredyny XVII st. / M. L. Khudash // Pytannia istorii ukrainskoi movy / vidp. red. L. L. Humetska. — K. : Nauk. dumka, 1970. — S. 158-175.
VTS - Velykyi tlumachnyi slovnyk suchasnoi ukrainskoi movy : 250000 / Viacheslav Tymofiiovych Busel (uklad. ta holov. red.). K. : Perun, 2005. - 1728 s.
Hr. - Slovar ukrainskoi movy : V 4 t. / NAN Ukrainy ; Instytut ukrainskoi movy / Borys Dmytrovych Hrinchenko (uporiad. z dod. vlasnoho materialu) - K. : Nauk. dumka, 1996. - T. 1-4.
ES - Etymolohichnyi slovnyk ukrainskoi movy : u 7 tt. / holov. red. O. S. Melnychuk
; uklad. : R. V. Boldyriev, V. T. Kolomiiets, A. P. Krytenko. - K. : Naukova dumka, 1982- 2006.
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).