Неоромантичні візії пейзажної та інтимної лірики Лесі Українки
DOI:
https://doi.org/10.31548/philolog2021.02.048Анотація
Анотація. Творчість Лесі Українки відіграла велику роль у розвитку вітчизняної і світової культури. Поетеса привнесла в українську літературу багатий духовний світ своїх героїв – людей з допитливим розумом і палким серцем. Могутній талант, відданий служінню народові, глибоке проникнення в найістотніші питання доби, висока професійна культура – все це поставило Лесю Українку в ряди найвидатніших поетів світу.
Поезія Лесі Українки вирізняється поєднанням рис неоромантизму й неокласицизму, згодом стає наснажена потужною життєствердною силою – неоромантичним естетичним ідеалом, згідно з яким провідними мотивами є боротьба, воля, служіння високій меті. Питання нового, модерного мистецтва знаходить своє відображення в більшості творів.
У своїх віршах письменниця приділяла велику увагу зображенню природи, водночас найширшого діапазону людських почуттів на тлі розмаїття картин навколишнього світу. В інтимній ліриці Лесі Українки домінують сумні мотиви, туга за втраченим коханням, за недосягнутим щастям. Проте загартована випробуваннями душа поетеси на біль і фізичний, і душевний відгукувалася перлинами поетичної творчості. Все це робить її лірику актуальною як тоді, так і нині. І про що б не йшла в них мова, всі ці вірші зближує оптимістичне, життєствердне начало. Вони засвідчують її неперевершений талант як поета-лірика, якому були підвладні всі без винятку жанрові утворення як великих, так і малих поетичних форм, до яких вона вдавалася.
Винятково велике значення творчості Лесі Українки в історії української літератури полягає в тому, що вона наснажила українську поезію новими темами й мотивами, збагатила строфіку, ритміку й метрику української поезії. Її неоромантична, символістська поезія та драматургія означили на рубежі віків увагу до нових цінностей, нових філософських, буттєвих проблем.
Посилання
Kosach-Kryveniuk, O. (1970). Lesia Ukrainka: Khronolohiia zhyttia i tvorchosty [Lesia Ukrainka: Chronology of life and work]. New York: Ukrainian Free Academy of Sciences in the US [in Ukrainian].
Dziuba, I. (2001). Dukhovni spustoshennia i transformatsii v ukrainskomu suspilstvi XX stolittia [Spiritual devastation and transformations in the Ukrainian society of the XX century]. Kyiv: Oberehy; Helikon [in Ukrainian].
Franko, I. (1981). Lesia Ukrainka [Lesia Ukrainka]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1975 -1979). Tvory v 12 tt. T.10 [Works in 12 vols. Vol. 10]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1975 -1979). Tvory v 12 tt. T.8 [Works in 12 vols. Vol. 8]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Boiko, Yu. (1994). Estetychni pohliady Lesi Ukrainky ta yii stylovi shukannia [Lesia Ukrainka's aesthetic views and her stylistic search]. Kyiv: Medokol [in Ukrainian].
Neoromantyzm u tvorchosti Lesi Ukrainky [Neo-romanticism in the works of Lesia Ukrainka]. URL: https://neoromantismvukrlit.blogspot.com/ 2019/ 02/blog-post_92.html?m=1 [in Ukrainian].
Aheieva, V. (1999). Poetesa zlamu stolit. Tvorchist Lesi Ukrainky v postmodernii interpretatsii [Poet of the turn of the century. Creativity of Lesia Ukrainka in postmodern interpretation]. Kyiv: Lybid [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1976). Tvory: v 12 tt. T. 6 [Works in 12 vols. Vol. 6]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1991). Khvyli moiei tuhy [intymna liryka] [Waves of my sorrow [intimate lyrics]]. Lviv: Kameniar [in Ukrainian].
Zerov, M. (1990). Lesia Ukrainka [Lesia Ukrainka]. Kyiv [in Ukrainian].
Haidehher, M. (1996). Navishcho poet? [Why a poet?]. Lviv [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1975). Zibrannia tvoriv u 12 tt. T. 1 [Works in 12 vols. Vol. 1]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Ukrainka, L. (1975). Zibrannia tvoriv u 12 tt. T.3 [Works in 12 vols. Vol. 3]. Kyiv: Naukova dumka [in Ukrainian].
Mishchenko, L. (1986). Lesia Ukrainka [Lesia Ukrainka]. Kyiv: Rad. schkola [in Ukrainian].
Завантаження
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Стосунки між правовласниками і користувачами регулюються на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства – Некомерційна – Поширення На Тих Самих Умовах 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0):https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.uk
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
- Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
- Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див.The Effect of Open Access).