Ймовірність в оцінках надійності електроенергетичних комплексів
Анотація
Нині електроенергетичні комплекси з повним правом відносять до категорії складних систем, які стають невід’ємними структурними елементами навколишнього середовища. Будь-який створений інженерами електроенергетичний комплекс має задовольняти відповідні потреби людини, адже саме для цього він і створюється. З цієї точки зору електроенергетичний комплекс слід вважати наділеним відповідними споживчими властивостями, які мають проявляти усталеність в період його експлуатації, що визначається показниками надійності, які для електроенергетичного комплексу обов’язково доповнюються відповідними показниками безпеки. Саме такі показники дозволяють зробити висновок щодо можливості проявлення електроенергетичного комплексу в процесі експлуатації своїх споживчих властивостей в повному обсязі й без загрози для людей та для навколишнього середовища, тобто дозволяють прийняти рішення щодо можливості і доцільності експлуатації даного електроенергетичного комплексу.
Проведено аналіз сутності поняття ймовірності як інструменту подолання неповноти і неточності інформації щодо досліджуваних подій, при цьому і різних концепцій (інтерпретацій) ймовірності з точки зору їх теоретичного статусу і практичного застосування в задачах обчислення показників надійності та безпеки електроенергетичних комплексів. Проаналізовані класична, статистична та аксіоматична концепції ймовірності, розкрито особливості кожної з цих концепцій, умови та застереження щодо їх застосування в інженерній практиці. Розкриваються причини невідповідності показників надійності, що розраховуються на стадії проектування пристроїв на підставі довідкових даних щодо інтенсивності відмов окремих компонентів, показникам, які спостерігаються в процесі експлуатації вказаних пристроїв, а також необхідність обережно відноситися до оброблення результатів спостережень у тих випадках, коли серед отриманих даних є такі, що суттєво відрізняються від більшості. Зазначено, що обмеження, пов’язані із статистичною ймовірністю можна в більшій або меншій мірі нівелювати застосуванням концепції гіпервипадкових подій, однак широке впровадження цієї концепції стримується відсутністю відповідної експериментальної бази даних. На підставі проведеного аналізу сформульовані нагальні задачі, пов’язані з підвищенням ефективності обчислення показників надійності і безпеки електроенергетичних комплексів.
Ключові слова: ймовірність, математична статистика, теорія ймовірностей, показники надійності, інструменти інженерії
Повний текст:
PDFПосилання
Khalafyan, A. A., Borovikov, V. B., Kalaydina, G. V. (2017). Teoriya veroyatnostey, matematicheskaya statistika i analiz dannykh [Probability theory, mathematical statistics and data analysis]. Moskow: LKI, 320.
Kremer, M. S. (2002). Teoriya veroyatnostey i matematicheskaya statistika [Theory of Probability and Mathematical Statistics]. Moskow: YUNITIDANA, 543.
Gorban, I. I. (2016). Fenomen statisticheskoy ustoychivosti i modeli yego opisaniya. [The phenomenon of statistical stability and models for its description.] Matematicheskiye mashiny i sistemy. Institut matematicheskikh mashin i sistem NAN Ukrainy, 3, 110-118.
https://doi.org/10.1007/978-3-319-43585-5_1
Kolmogorov, A. N. (2013). Osnovnyye ponyatiya teorii veroyatnostey [Basic concepts of probability theory]. Fiziko - matematicheskoye naslediye. Moskow: Librokom, 120.
DOI: https://doi.org/10.31548/energiya2020.03.058
Метрики статей
Metrics powered by PLOS ALM
Посилання
- Поки немає зовнішніх посилань.